"Auto vo vreci..."

Autor: Miroslav Ivanič | 24.4.2015 o 0:52 | (upravené 24.4.2015 o 18:48) Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1209x

Auto patrí k dennodenným potrebám väčšiny z nás a preto by sme mali venovať väčšiu pozornosť pri kúpe ojazdeného "tátoša". Hlavne na Slovensku...

Tento blog by si mal prečítať každý, kto si chce kúpiť ojazdené auto. Slovensko patrí ku krajinám, kde sa podvody s autami stávajú každodennou realitou. Väčšina z tých, ktorí si niekedy v živote chceli kúpiť auto „z druhej ruky“, pocítili, aké to je byť oklamaný alebo podvedený. Existuje niekoľko druhov podvodov, akými sa predávajúci snažia oklamať kupujúceho. Jedným z najčastejších je pretočený tachometer. Myslím, že 90%  áut, ktoré sú v ponuke na internete, príp. inak inzerované, majú stočené kilometre. Bohužiaľ na Slovensku ani v Českej republike ešte stále neexistuje zákon, ktorý by kupujúceho od takéhoto podvodu chránil. Veď nie je úplne normálne, keď si kúpite auto a neskôr zistíte, že váš „tátoš“ má reálne najazdené o 50 000, 80 000, či 100 000 kilometrov viac, ako ukazuje tachometer. Vo vyspelých západných krajinách ako je Nemecko, Veľká Británia či USA je toto trestný čin, dokonca v poslednej menovanej krajine sa to trestá už od roku 1972. Na Slovensku Vám v tomto môže pomôcť spoločnosť Cebia a jej program Autotracer,  ktorému stačí len výrobné číslo vozidla a viete o ňom prakticky všetko. Každé vozidlo totiž zanecháva nezmazateľné stopy, a síce v servisoch alebo v staniciach technickej kontroly. Ak sa najazdené kilometre počas prvých rokov užívania automobilu pohybujú tempom 40 000, 80 000, 120 000 a zrazu klesnú na 30 000, 40 000 či 50 000 km, niečo nie je v poriadku. Ale táto metóda nie je úplne stopercentná. Odborníci radia, že je dobré všímať si aj také maličkosti ako je volant alebo sedadlo vodiča, keďže aj podľa toho viete usúdiť, či je možné, aby dané auto mohlo mať daný počet kilometrov. Laici ale takéto drobnosti nevidia. Okrem pretočených kilometrov sa u nás často predávajú aj autá, ktoré sú v exekúcií či pochádzajú s trestnej činnosti. Počul som už o množstve prípadov, kedy  predávajúci zabudol spomenúť, že na jeho majetok je vypísaná exekúcia a keďže na Slovensku neexistuje nič také ako centrálny register exekúcií, kupujúci si kúpi auto, ktoré mu skôr či neskôr niekto vezme a nezostane mu ani auto, ani peniaze. Práve kvôli takýmto prípadom je dobré kúpu auta dobre premyslieť, nie je to predsa maličkosť, ktorú si kupujeme každý mesiac. Treba myslieť na to, že ak už raz príde exekútor, vôbec ho nebude zaujímať, kto je aktuálny majiteľ daného auta a bude sa len ohradzovať exekučným rozkazom.

V posledných rokoch sa čoraz viac objavujú veľmi podozrivé inzeráty, napr. predávajúci ponúka auto za zlomok ceny. Sám som ich niekoľko na internete videl. Jedným z nich bol aj inzerát, kedy bol v ponuke na predaj kompaktný crossover Ford Kuga. Orientačná cena tohto ojazdeného auta je približne 12 000 €. Pán, ktorý  v inzeráte uviedol meno Tomáš, predával toto auto za 4890 €. Určite naň zareagovalo množstvo ľudí, veď takmer vôbec nie je podozrivé, že ho predáva za tretinu ceny. Jedným z tých, ktorí na ponuku odpovedali, bol aj Peter. Samozrejme, že v priebehu jedného dňa dostal odpoveď. Pôvodný majiteľ auta vraj pracoval na stavbách v Českej republike, ale momentálne s prácou skončil a vracia sa späť domov do Veľkej Británie. To uviedol lámavou češtinou vo svojom maily. Peter vždy po takom aute túžil, a preto bol s ceny nadšený. „Angličan“ mu povedal, že auto je už ale v Anglicku, a teda je potrebné ho priviezť na Slovensko. Tomáš navrhol Petrovi riešenie, že mu auto pošle spoločnosťou, ktorá sa zaoberá prevozom áut po celom svete. Jedinou podmienkou toho, aby sa obchod zrealizoval, bolo, že Peter zaplatí polovicu kúpnej ceny auta, teda 2445 €. Auto mu privezú priamo na adresu trvalého pobytu, ubezpečoval ho Tomáš, ktorý sa dušoval, že náklady spojené s prepravou auta na Slovensko zaplatí, keďže služby tejto spoločnosti využíval aj v minulosti a má na ne zľavu. Peter si mal auto prehliadnuť a vyskúšať a v prípade, že by s ním nebol spokojný, prepravná spoločnosť ho odvezie späť pôvodnému majiteľovi. Na druhý deň mu prišiel e-mail o prepravnej spoločnosti, v ktorom bola priložená aj faktúra na 2 445 €. Peter neváhal a urobil prevod peňazí na účet, ktorý bol vo faktúre uvedený. Od tohto momentu s ním Tomáš prestal komunikovať, inzerát ponúkajúci auto zmizol a Petrovi zostali len oči pre plač. Čo v takomto prípade? Vymožiteľnosť práva je na Slovensku takmer nulová. Peter už nikdy neuvidí svoje peniaze a samozrejme ani Ford Kuga, no aspoň svoj príbeh zverejnil, aby sa pred takýmito ľuďmi mohli chrániť ostatní. A upozornenie pre všetkých, ktorí veria takýmto ponukám: Nikto nikdy by svoje auto nepredával za zlomkovú cenu len tak. Vždy to má nejaký háčik. Buď dané auto neexistuje, alebo s ním nie je niečo v poriadku.

Preto prajem všetkým veľa šťastných kilometrov bez nehôd na autách, o ktorých viete všetko.     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?